Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: Domyślna czcionka A Większa czcionka A+ Największa czcionka A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkół Gimnazjum i Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Cedrach Wielkich

77. Rocznica oswobodzenia KL Stutthof

Utworzono dnia 10.05.2022

Z pokolenia niech głos nasz idzie w pokolenie:

O pamięć, nie o zemstę proszą nasze cienie!

Los nasz dla Was przestrogą ma być - nie legendą.

Jeśli ludzie zamilkną, głazy wołać będą!”

 

Franciszek Fenikowski

 

Cytat umieszczony na Pomniku Walki i Męczeństwa Muzeum KL Stutthof w Sztutowie poświęconego ofiarom obozu został przytoczony podczas tegorocznych obchodów 77. Rocznicy oswobodzenia KL Stutthof. Uroczystości miały miejsce 9.05.2022 r. a przybyli na nie więźniowie obozu, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych województwa pomorskiego przedstawiciele kuratorium i Oddziału IPN w Gdańsku. Nie zabrakło też delegacji uczniów naszej szkoły na czele z Joanną Stępień, dyrektor szkoły.

Stutthof był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach Polski, działał przez 2077 dni. W tym czasie przez obóz przeszło około 110 tysięcy więźniów pochodzących z 28 państw. Ocenia się, że blisko 65 tys. więźniów zginęło w wyniku chorób, ciężkiej pracy, fizycznego maltretowania oraz niedożywienia.

W tym roku, w obliczu toczącej się obok wojny w Ukrainie uroczystości miały szczególny wydźwięk. „Słuchając o zbrodniach, jakich na ludności cywilnej dopuszczają się wojska rosyjskie nie możemy teraz milczeć. Jak nigdy wcześniej miejsce i cierpienie ofiar KL Stutthof wybrzmiewa z niespotykaną dotychczas siłą. Jest przestrogą i nauczką dla ludzkości, do czego człowiek jest zdolny gdy ulegnie pokusie totalitaryzmu, imperialnym zapędom rządzących” mówił dyrektor muzeum Piotr Tarnowski.

W tym roku obok modlitwy ekumenicznej, złożenia wieńców i uroczystej oprawy z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP wybrzmiały także przesłania byłych więźniów – Jana Brodzińskiego i Tadeusza Rydzewskiego.

Po zakończeniu uroczystości, młodzież naszej szkoły zwiedziła obozowe baraki, komorę gazową i krematorium.

Ważne jest, aby utrwalać wśród młodego pokolenia pamięć o nazistowskich zbrodniach, aby patrzyli na Holocaust nie jak na zamknięty rozdział, ale jak na coś realnego, co, jak pokazuje współczesność może zdarzyć się ponownie.

 

Halina Rachańska-Miszczyszyn

 

 

77. Rocznica oswobodzenia KL Stutthof

Utworzono dnia 10.05.2022, 21:57

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: